HAKKIMIZDA

Türkiye İş Bankası, ülkemizin kuruluş ve kalkınma öyküsünü yansıtan banka tarihini gelecek kuşaklara aktarabilmek üzere 1990'ların sonlarında kurum tarihi çalışmalarını başlatarak 14 Kasım 2007’de Türkiye İş Bankası Müzesi’ni ziyarete açmıştır.

Müzenin hazırlık sürecinde 1924’ten bu yana Türkiye'nin dört bir köşesinde biriken belgeler, fotoğraflar, filmler ve objeler toplanarak restore edilmiş ve korumaya alınmıştır. Bu zengin malzemeye ev sahipliği yapmak üzere İş Bankası’nın tarihi Yenicami Şubesi seçilmiştir.

23 Eylül 1892’de İstanbul Postanesi olarak inşa edilen bina,  20 Şubat 1928 tarihinde Türkiye İş Bankası'nın İstanbul Şubesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1950'li yıllarda şubenin adı Yenicami Şubesi olarak değişmiş ve  2004 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiştir. Restorasyon sürecinin ardından bina müze olarak İstanbul’un kültür hayatına katkı sunmaya başlamıştır.

Üç katlı Müze’nin birinci ve bodrum katlarında kalıcı sergi yer almaktadır. İş Bankası’na ait zengin arşivden toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belge ve fotoğraflar, farklı dönemlere ait daktilo, hesap makinesi gibi bankacılık aletleri, kumbara, promosyon malzemeleri, reklam filmleri gibi İş Bankası’na özgü materyaller Müzenin birinci katında sergilenmektedir. Şube döneminden kalma sabit halde bulunan tarihi bankolar, ana kasa ve kiralık kasa daireleri giriş ve bodrum katta ziyarete açıktır. Giriş kat, Müzenin süreli sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. 

2011 yılından bu yana Türkiye İş Bankası Müzesi’nde öğrencilere yönelik atölyeler düzenlenmektedir. Yoğun talep gören atölyelere bugüne dek yüz bini aşkın öğrenci katılım sağlamıştır. Atölyeler ağırlıklı olarak tasarruf bilincinin oluşturulması ve finansal okuryazarlık alanında farkındalığın geliştirilmesine yöneliktir.

Türkiye İş Bankası Müzesi, içinde bulunduğu binanın iki katına yayılmış koleksiyonu ile yıl boyu açıktır. Sabit sergi, binanın üst katındaki birinci salondan başlamaktadır. Birbirini takip eden sekiz salon boyunca İş Bankası’nın Cumhuriyet’le yaşıt tarihinin kısa bir özeti kronolojik olarak ziyaretçiye aktarılmaktadır. 

Sabit sergi, bodrum katta devam etmektedir.  Bankalarda çok az yetkili insanın girebildiği ana kasa dairesi ve müşteri kullanımına açık kiralık kasa dairesi, Müzede gezi alanı olarak kurgulanmıştır. Bu iki kasayı bağlayan koridorda ışıklar ve seslerden oluşan hareketli bir enstalasyon bulunmaktadır.