RETROSPEKTİF SERGi

SEYİR DEFTERİ

Beril Anılanmert

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 22. sezonuna seramik sanatçısı Beril Anılanmert’in “Seyir Defteri” başlıklı sergisi ile merhaba diyor.

Farklı tekniklerdeki seramik eserleri ile tanınan Anılanmert’in “Seyir Defteri”nde sanatçının önceki yıllarda açtığı pek çok sergiden örneklerin yanı sıra son dönemde ürettiği yeni eserleri de yer alıyor.  8 Ocak 2022 tarihine kadar açık kalacak sergide seramik formlar, pentür karakterindeki karolar, enstalasyonlar, kâğıt üzerine karışık malzeme ile yapılmış desenler ve resimler sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatsal çalışmalarının yanı sıra akademik kariyeriyle de tanınan Anılanmert’in teorik bilgi birikiminin ve sanat alanındaki kesintisiz üretiminin yansıdığı bu sergisinde sanatçının zaman zaman seramik malzemenin dışına taştığı ve giderek farklı disiplinlere yönelmeyi seçtiği izlenebiliyor. Sanatçı geniş bir bakış açısıyla oluşturduğu yapıtlarına düşünsel-eleştirel bir boyut katarak sanatseverlerin karşısına dünya ölçeğinde toplumsal çözümlemelerin, felsefî yaklaşımların estetik sonuçları ile çıkıyor.

Sanatçının yapıtları arasındaki sürekliliğin ve ilişkinin hissedildiği sergi, bir yandan Anılanmert’in sanatında kat ettiği yola ışık tutarken, öte yandan hayata bakış açısının da ipuçlarını veriyor.

Sergi ile aynı başlığı taşıyan bir kitap da Emre Zeytinoğlu tarafından hazırlandı.

kg_yb