SÜRELİ SERGİ

Büyük Zafer'in 100. Yılına Doğru İstiklal

Milli Mücadele’nin başlangıç tarihi kabul edilen 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılında İş Sanat tarafından İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde eş anlı olarak açılan “İstiklal” başlıklı sergi ulusun verdiği bağımsızlık mücadelesinin tüm boyutlarını bine yakın özgün belge, fotoğraf, film ve obje aracılığıyla anlatıyor. İstiklal sergisi, pandeminin getirdiği kısıt ve tedbirlere rağmen iki kentte 650 bin ziyaretçiye ulaşarak kırılması zor bir rekora imza attı. Sergi, 2020 yılında İtibar Yönetimi kategorisinde PRİDA ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Kültür Sanat kategorisinde Altın Pusula ödüllerine de layık bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanlarını bir kez daha saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergi için yerli ve yabancı birçok arşiv ve koleksiyondan yararlanıldı. Döneme dair askeri objeler, günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış haritalar ve komuta kademelerinin cephe emirleri gibi yazılı belgelerin yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve video görüntüsü kapsayıcı bir anlayışla bir araya getirildi. Balkan Savaşları’nın başladığı 1912 yılından Cumhuriyet’in kuruluşuna dek olan döneme odaklanan sergide sürecin tanığı obje, belge ve görüntüler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu; metinler, ekran ve projeksiyonlarla desteklendi.

İstanbul’da 29 Ekim 2019 günü 10.919 kişi ağırlayarak günlük ziyaretçi rekoru kıran İstiklal Sergisi, şimdi İzmir’de, bu kez “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” başlığı ile açılıyor. Sergi, İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde, genişletilmiş olarak İstanbul’dan İzmir’e taşınıyor. İzmirlilerin hafızasında önemli izler bırakması beklenen sergi, 30 Ağustos 2021’den itibaren Kültürpark’ta ziyaretçileriyle buluşuyor.

Sergi İzmir’e hazırlanırken kentin Milli Mücadele’deki yeri ve öneminin altını çizen eklemelerle zenginleştirildi ve şimdiye kadarki en geniş haline ulaştı. Yerel kaynaklar ve koleksiyonerlerden alınan destekle yüzyıl dönümünde İzmir’in önemini vurgulayan bir giriş bölümü eklendi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Balkan Savaşları ve Büyük Harp’e değindikten sonra “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” başlıkları altında toplanan içeriğe İzmir’in kurtuluşuna dair yeni unsurlar da eklendi.

“Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” Sergisi, İzmir Kültürpark Atlas Pavyonu’nda 30 Ağustos 2021 - 9 Eylül 2022 tarihleri arasında haftaiçleri 10.00 - 19.00, haftasonu 11.00 - 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.

 Ayrıca sergi halen Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde ve sanal ortamda www.issanat.com.tr adresinde gezilebiliyor.

Sergi kapsamında ücretsiz rehberli turlar düzenlenmektedir. Detaylı bilgi ve grup rezervasyonları için istiklal.izmir@issanat.com.tr adresine e-posta atabilirsiniz.

 

SERGİ KÜNYESİ

 YAPIM

İş Sanat

KÜRATÖR

İzzeddin Çalışlar

SERGİ TASARIMI ve GRAFİK TASARIM

Cem Kozar, Işıl Ünal Kozar, PATTU Ömercan Çakır, Ergin Taşcı, Serra Uludağ

ETKİLEŞİMLİ SİSTEMLER VE ANİMASYON

Decol

DİJİTAL GÖRÜNTÜ ARŞİVLERİ

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı

Mudurnu Kent Arşivi

SALT Araştırma

Imperial War Museum

British Pathé

BNF

Gaumont Pathé

Bundesarchiv

The British Newspaper Archive

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

ÖZGÜN OBJE, BELGE, FOTOĞRAF ARŞİVLERİ

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Prof. Dr. Haluk Oral

İzzeddin Çalışlar

Mutlu Nergis

Doğanay Tuna

Dokuz Eylül Üniversitesi Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şükrü Tül Eski Eser Koleksiyonu

Cem Üsküp-Hür Efe Müzecilik

Efeler Belediyesi Arşivi

Prof. Dr. Engin Berber

Ömer Durmaz

KOSTÜM VE AKSESUAR TASARIMI

Ali Görmüşler

KATKIDA BULUNANLAR

Nedret İşli