HAKKIMIZDA

1924 yılında Atatürk tarafından kurulan Türkiye İş Bankası, toplumun kültür ve sanat ile desteklenmesi gerekliliğini kendisine amaç edinmiş ve kurulduğu günden itibaren bu amaca yönelik çalışmalarını sürdürmüştür. Türkiye İş Bankası müzik, sahne sanatları, plastik sanatlar, tarih, müzecilik ve arkeoloji alanlarında faaliyetlerini İş Sanat markası altında toplamıştır.

Klasik müzikten caz ve dünya müziğine, yerli projelerden dans gösterilerine birçok etkinliğe ev sahipliği yapan İş Sanat, 2000 yılından bu yana sanatseverleri konser salonunda ağırlamaktadır. Müzik ve tiyatroyu birleştiren çocuk oyunları, genç yeteneklere sahne alma fırsatı tanıdığı Parlayan Yıldızlar konser serisinin yanı sıra şiir ve hikâye dinletileri ile her sezon zengin bir program sunmaktadır.

2001 yılında açılan Kibele Sanat Galerisi Ivan Aivazovsky’nin 100. doğum yılı vesilesiyle gerçekleştirilen “Denizler, Düşler ve Şehirler” başlıklı sergi ile kuruluşundan günümüze Türk plastik sanatlar tarihinin önde gelen isimlerinin retrospektif sergileri ile özgün tematik sergilere yer vermektedir.

2007 yılından İstanbul Eminönü’nde açılan Türkiye İş Bankası Müzesi, kurum tarihinin yanı sıra Cumhuriyetin iktisadi tarihini, bankacılığın gelişme aşamalarını Türkiye İş Bankası koleksiyonunda yer alan çeşitli fotoğraf, belge ve objelerle anlatmaktadır. Müze kurum tarihi sergisi, iki kasa dairesi ve süreli sergi alanından oluşmaktadır. Rehberli turların yanı sıra her yaştan öğrenciler için çeşitli temalarda ücretsiz atölye çalışmaları yürütülmektedir.

Ankara Ulus’ta bulunan Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi 2019 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin zemin katında ziyaretçileri karşılayan tarihi şube canlandırmasının yanı sıra Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, Bankanın tarihi ile birlikte anlatıldığı kısım yer almaktadır. Müzenin “Türkiye İş Bankası İftiharla Sunar” başlığıyla isimlendirilen ikinci katında; Bankanın geçmişten bugüne iletişim faaliyetleri ve toplumsal yaşama katkıları sürekli sergi alanındaki koleksiyonlarla anlatılmaktadır. Müzenin diğer kısımlarında ise geçici sergi alanı, kasa dairesi ve çok amaçlı etkinlik salonu bulunmaktadır. Rehberli turların yanı sıra öğrencilere yönelik ücretsiz atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

İktisadi Bağımsızlık Müzesi ile eş zamanlı olarak açılan Ankara Sanat Galerisi, müzenin üçüncü katında yer almaktadır. Mevlut Akyıldız’ın “Resmigeçit Ankara” başlıklı sergisi ile açılışını yapan galeri, Türk plastik sanatlarının usta isimlerinin retrospektif sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.