• NAİLE AKINCI /
  • NAİLE AKINCI /
  • NAİLE AKINCI /
  • NAİLE AKINCI /

NAİLE AKINCI

11 Nisan - 25 Mayıs 2013

NAİLE AKINCIİş Sanat Kibele Galerisi, cumhuriyet dönemi ressamlarımızdan Naile Akıncı’nın 75 yıllık sanat hayatını kapsayan eserlerini bir araya getiriyor. Müzelerden ve özel koleksiyonlardan derlenen yapıtların oluşturduğu sergi, ressam Naile Akıncı’nın sanat yaşamına başladığı 1949’dan günümüze kadar uzanan sürecin değişik evrelerini içeriyor.
Resim sanatının temel türlerinden peyzaj ressamlığında, kendine özgü yansıtma üslubuyla yeni bir soluk yaratmayı başaran Naile Akıncı, özellikle yöresel atmosfer çalışmalarının doruğunu oluşturan “Eyüp Çeşitlemeleri” ile öne çıkıyor. “Bebek Çeşitlemeleri”, “Boğaziçi” ile “Marmara ve Ekinlik Adaları” gibi birbirinden ilginç serilerin de yer alacağı serginin kitabını Ahmet Kamil Gören kaleme aldı.
Doğanın bir köşesini defalarca gözlemleyip tualinde yeniden canlandıran Naile Akıncı, sanat yaşamı boyunca çağdaş olanı sürekli izlemenin yanı sıra resmine konu oluşturan kavramların izlenimini geliştirdi ve sanat çalışmalarını kendine özgü benzersiz bir anlatımın temsilcisi olarak sürdürdü.
Naile Akıncı’nın sergisi 11 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde sanat tutkunlarını 75 yıllık bir yolculuğa çıkarıyor.
Güzel Sanatlar Akademisi’nin 1938 yılında açtığı giriş sınavını kazanarak Resim Bölümü Orta Kısmı’na kaydolan Naile Akıncı, Galeri’de Nurullah Berk ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrenciliği yanında Şefik Bursalı yönetimindeki Cour de Soir çalışmalarını sürdürdü. Léopold Lévy ve Zeki Kocamemi atölyelerinde çalışarak, 1943’te Akademi’nin Resim Bölümü Orta Kısmı’ndan mezun oldu. Bir dönem rahatsızlığı nedeniyle öğrenimine altı yıl kadar ara veren Akıncı, 1949’da yeniden Akademi’ye dönerek 1952’de Yüksek Resim Bölümü “Zeki Kocamemi Atölyesi”nden mezun oldu.
İlk kişisel sergisini 1964 yılında İstanbul’da açan ve 1997 yılında Japonya-Niigata eyaleti,  Kashiwazaki Türk Kültür Kasabası Müzesi’nde düzenlenen retrospektif sergisi ile büyük yankı uyandıran sanatçı, başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Atina ve Japonya-Niigata’da bugüne kadar toplam 48 kişisel sergi gerçekleştirdi.
Naile Akıncı, 1988 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından “50. Sanat Yılı ve Türk Sanatı’na Katkıları” nedeni ile Devlet Onur Ödülü ile ödüllendirilmiş, 2003’de M.S.G.S.Ü. Rektörlüğü tarafından, Akademi’nin 120. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinde “Yaşayan En Kıdemli Akademililer” arasında yapılan bir seçimle Ferruh Başağa ile müştereken Onur Ödülü’ne değer görülmüştür.

Kibele Sanat Galerisi
İş Kuleleri
Tel: (212) 316 15 80

Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.


TAKVİME EKLE