• Mimar Sinan Resim Sergisi / Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü
  • Mimar Sinan Resim Sergisi / Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü
Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü

Mimar Sinan Resim Sergisi

12 Mart - 24 Nisan 2010

İş Bankası Kibele Sanat Galerisi 2010 İstanbul Kültür Başkenti’ne yakışır bir sergiye daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü işbirliğiyle hazırlanan sergi “Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü” adını taşıyor.12 Mart -24 Nisan 2010 tarihleri arasında açık kalacak sergide Türk resim sanatının doğduğu yer olarak kabul edilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü hocalarının eserlerinden bir seçki sanatseverlerle buluşacak.
1883 yılında Sanayi-i Nefise-i Mekteb-i Âlisi adıyla kurulan ve 127 yıllık tarihi içerisinde Türkiye’de sanat alanındaki tek otorite olarak kabul edilen kurumun geçmişten bugüne 85 hocasının eserleri Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü Sergisi’nde izlenebilecek.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmanın yanı sıra dönemlerinin en ünlü sanatçıları olan ressamların eserlerini buluşturan sergide, Osman Hamdi Bey’den günümüze Türk resim sanatının en değerli sanatçılarının eserleri yer alacak. Osman Hamdi Bey’in yanı sıra, Halil Paşa, Ömer Adil, Mihri (Müşfik) Hanım, İbrahim Çallı, Namık İsmail, Avni Lifij, Cemal Tollu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adnan Çoker, Devrim Erbil, Özdemir Altan, Neşet Günal, Neşe Erdok’un eserleri izlenebilecek.
2010 yılına damgasını vuracak sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Türk resminin tarihine toplu bir bakış niteliğindeki “Türk Resim Sanatının Kilometre Taşı: Akademi Resim Bölümü” sergisi, Türk resim sanatına ilk defa resim eğitimi açısından bakma fırsatı sunacak.

TAKVİME EKLE